01 logo maghalat asar va miras meli

آثار و میراث ملی - 1

شاید شما هم مثل من باشید که دلتان می خواهد در صبحگاهی ابری یا پسینگاهی پر وسوسه شال و کلاه کنید و فارغ از هیاهوی اطراف ، قدم به کوچه های گذشته بگذاری ، تمام وجود خود را بتکانی ، چشم و ذهنت را به دور روزهای رفته بگردانی و با خودت باشی.

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی - 2

به گذشته که نظر کردیم ، خواندیم که نخستین قوانین و مقررات حفظ آثار ملی در حدود یکصدسال قبل و به سال 1309 در مجلس وقت به تصویب رسیده است . این قانون که با عنوان «قانون راجع به آثار ملی» در شمار قوانین کشور به ثبت رسیده است در ماده نخست خود می گوید

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -3

در نوشتار قبل اشاره شد که میراث فرهنگی دارای دو بُعد متفاوت است . الف / میراث فرهنگی مادی . ب/ میراث فرهنگی معنوی . این مقاله را با توضیحاتی در این دو بُعد آغاز می کنم.
میراث فرهنگی مادی به آثاری گفته می شود که قابل دیدن و لمس کردن است .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -4

در چند شماره گذشته این مجموعه نوشته ها ، در حال بررسی نحوه شکل گیری ساختارهای دولتی مسئول در بخش میراث فرهنگی و آثار ملی بودیم و به این نقطه تاریخی رسیدیم که با انحلال وزارت فرهنگ و هنر برخی از وظایف و ماموریتهای این موضوع به دو وزارت خانه فرهنگ و آموزش عالی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار گردید .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -5

موضوع آنچنان مهم و گسترده است که هنوز هم باید به قوانین و دستور العمل های صادر اشاراتی کرد . بدیهی است دولت های در زمان تصدی امور رویکردی مختلف و متفاوتی در تدوین دستورالعمل ها داشته و نیز شاکله قانونی آن برای تنظیم طرح یا لایحه نیز بر اساس همان سیاست های کلی شکل می گرفت .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -6

در شماره گذشته بحث را به اطلاق قانونی اموال فرهنگی تاریخی رساندیم و از تصویب آیین نامه اموال فرهنگی ، هنری و تاریخی که در اختیار نهادهای عمومی و دولتی است صحبت به میان آوردیم و اشاراتی به بندهای مهم این مصوبه گردید و قرار شد در این شماره بحث را پی گیریم :

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -7

بحث را به انجام رساندیم که در موضوع آثار تاریخی ، فرهنگی و هنری نقش امین اموال بسیار مهم و تاثیرگذار است اصولاً امین اموال کیست؟ امین اموال شخصی است که مطابق آیین نامه اجرایی ماده سی و چهار قانون محاسبات عمومی کشور منصوب می گردد و باید علاوه بر صلاحیت های اخلاقی و امانت داری دارای مدرک مرتبط با وظیفه خود داشته باشد .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -8

موضوع مورد بحث در مقاله قبل رخداد خروج تعدادی تابلو گرانقیمت از موزه هنرهای معاصر تهران بود . موضوعی که علی رغم اعلام بازگشت آثار به موزه ، دستگیری مسبب ماجرا و برگزاری نمایشگاهی از آثار سرقت شدۀ بازگشته ، بازهم مورد توجه رسانه ها و خبرنگاران بود .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی - 9

قرار بر این داشتیم که با نگاهی دیگر به آیین نامه اموال فرهنگی ، هنری و تاریخی نهادهای عمومی و دولتی درباره موضوع امین اموال ، اشارات دیگری بنماییم و اکنون چنین می کنیم .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی - 10

قوانین و مقررات مرتبط با میراث فرهنگی موضوعی است که چند شماره از این مجموعه مقالات را دربر گرفته است .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی - 11

به یاد دارید که در شماره قبل این مجموعه نوشتارها بحث را به جایی رساندیم که مرتبط با قوانین و مقررات میراث فرهنگی درباره گنج یابی و دفینه یابی می شد و در انتها به ماده هفدهم این قانون اشارتی داشتیم .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی - 12

در شماره گذشته به پیامی اشاره کردم که طی آن رییس فرهنگستان هنر ایران ، آقای محمدعلی معلم دامغانی خطاب به اهالی فرهنگ و هنر و مسئولان هشدار داده بود :

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -13

به یاد دارید که در یکی از شماره های این مجموعه مقالات ، مبحثی را درباره خروج تعدادی تابلو از موزه هنرهای معاصر تهران باز کردیم و مستندات روشن کرد که چنین سرقتی صورت گرفته

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -14

موضوع بحثمان ، هشدار آقای محمدعلی معلم رییس فرهنگستان هنر درباره پانصد اثر تجسمی بود و پاسخهایی که آقای تفرشی مدیر عامل شرکت پارس آریان از طریق رسانه ها به ادعاهای ایشان بیان کرده بود .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی - 15

در خاطر خوانندگان هست که در شماره پیش به یک دعوای حقوقی اشاره کردیم که موضوع آن تعداد پانصد عدد تابلو - که می توان آنان را جزء آثار ملی تلقی کرد- بود .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی - 16

بعد از چند ماه سکوت و بی خبری مجدداً در یکی از رسانه های محلی با تیتر (سایه آسمان روی سر ارگ کریمخانی) زخم فرهنگی شهر را نیشتر زد .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی - 17

موضوع بحثمان به سازمان علمی ، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد ( سازمان یونسکو) کشیده شد و معلوم گردیده این سازمان پنج وظیفه اصلی و کارکرد برای خود تعریف کرده است .

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی - 18

موضوع بحث کمیسیون ملی یونسکو در ایران بود . برای اینکه طرح های مورد نظر جهت بررسی و تصویب در شورای عالی آماده شود ، شورای اجرایی کمیسیون تشکیل شده است که اعضای آن این افرادند

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -19

در شماره قبل مقالات آثار و میراث ملی به آنجا رسیده بودیم که چند تن از مقامات مسئول در حفظ و نگهداری محور ساسانی فیروزآباد خود را آماده بازدید کارشناسان و بازرسان سازمان ملی یونسکو می کردند

ادامه مطلب...

آثار و میراث ملی -20

قرار این بود که در این شماره به چگونگی ثبت آثار ملی و نیز نحوه ثبت آثار در فهرست میراث جهانی اختصاص یابد ،

ادامه مطلب...

ارتباط با ما

  • تلفن: 90 777 888 21 98+
  • فکس: 91 777 888 21 98+
  • ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • موبایل: 11 11 145 912 98+
شیراز (دفتر مرکزی) :

پل باغ صفا ، مجتمع پژهان ، طبقه 6 واحد 13

تهران :

بزرگراه اشرفی اصفهانی، میدان پونک، بلوار همیلا

فرودگاه امام خمینی (ره) :

شهرک فرودگاهی امام خمینی، هتل رکسان

کیش :

جزیره کیش، مجتمع رویامال، واحد 304

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

            

 

 

Top